Skip to content ↓
Tudor Primary School

Tudor Primary School

The Tudor Governing Board

THe Chair of the Tudor Primary Governing Board is Dan Jones. He has held this position since September 2019.

The picture below relates to the 'Outstanding Governance Award' for 2018 that was awarded to Mrs Jenny Howard, the Chair of the Governing Board at Tudor Primary in November 2018.

The current Tudor Governing Board is made up of the following members:

 

Mrs Amy Butler

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 27/03/2019

Possible

Actual

Current term of office ends: 26/03/2023    

Category: Staff

   
FGB 3 2

Committees:  Finance

1 1
Office:    

 

Mr Chris Mansfield

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 24/04/17

Possible

Actual

Current term of office ends: 23/04/2021    

Category: Co-opted

   
FGB 3 3

Committees: Finance

Premises

2

1

2

1

Office:    

 Mrs Pauline Chalmers

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 28/03/2017

Possible

Actual

Current term of office ends: 27/03/2021    
Category: Parent    
FGB 3 3

Committees: Premises

Personnel

SEN & Phase Lead Governor:UKS2

1

1

1

1

Office: Chair of Personnel Committee    

 Mrs Chrissy Rogers

 

Attendance record 2019-20

First appointed:29/09/2017

Possible

Actual

Current term of office ends: 24/03/2023    

Category: Co-Opted

   
FGB 3 2
Committees: Premises 1 0
Office: GDPR      

Mrs Susannah Arje 

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 

25/10/2018

Possible

Actual

Current term of office ends: 24/10/2022

   
Category: Parent    
FGB 3 3

Committees:Finance

CLA/CP/PPG Governor

2 2
Office: Vice Chair of FGB & Chair of Finance    

 Ms Michelle Belle

 

Attendance record 2019-20

First appointed:13/01/2020

Possible

Actual

Current term of office ends: 12/01/2024    

Category:Co-Opted

   
FGB 1 1
Committees:        

Office:

 

   

 Vacancy

 

Attendance record 2019-20

First appointed:10/11/2017

Possible

Actual

Current term of office ends:09/11/2021    
Category: Parent    
FGB    

Committees: 

 

Phase Lead Governor :

 

 

 

 

Office:    
     

Mr Dan Jones 

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 24/04/2017 (as LEA gov)

Possible

Actual

Current term of office ends: 23/04/2021    
Category: LEA    
FGB 3 3

Committees:  Premises

Finance

Phase Lead Governor : LKS2

1

2

1

2

Office: Chair of Governining Board

   

 Dr Desmond Bamford

 

Attendance record 2019-20

First appointed:13/01/2020

Possible

Actual

Current term of office ends:12/01/2024    
Category: Co-opted    
FGB 1 1
Committees:    
Office:    

 Mr Rob Weightman

 

Attendance record 2019-20

First appointed: 01/09/2016

Possible

Actual

Current term of office ends: ongoing    
Category: Headteacher    
FGB 3 3
Committees: All 4 4
Office:    

 Vacancy

 

Attendance record 2019-20

First appointed:

Possible

Actual

Current term of office ends:    
Category:    
FGB    
Committees:     
Office:    

 Mrs Nicola Cree

Attendance record 2019-20

First appointed: 25/10/2018

Possible

Actual

Current term of office ends: 24/10/2022    
Category: Parent    
FGB 3 2

Committees: Finance

Personnel

Phase Lead Governor KS1 & Medical

2

1

1

1

Office:    

Mrs Chris Chaplin - Clerk to the Governors